ΔΡΑΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 21 Απρίλιος 2024

Στο πλαίσιο των δράσεων επαγγελματικού προσανατολισμού που αναπτύσσει  το σχολείο μας πραγματοποιήθηκε επίσκεψη  τριμελούς αντιπροσωπείας από την Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού που εδρεύει στην Ν. Μηχανιώνα. Στόχος της δράσης ήταν η τόνωση του ενδιαφέροντος των μαθητών για την ανώτερη βαθμίδα της εκπαίδευσης στα ναυτιλιακά επαγγέλματα και η γνωριμία των μαθητών με τη δομή και τη λειτουργία των ΑΕΝ. Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν τον κομβικό ρόλο της ναυτιλίας για την ανάπτυξη της εθνικής οικονομίας και να θέσουν τις ερωτήσεις τους για τις σπουδές και για τις προοπτικές επαγγελματικής σταδιοδρομίας  των Πλοιάρχων και των Μηχανικών του εμπορικού ναυτικού.

sep

Υπεύθυνες δηλώσεις ενόψει ηλεκτρονικών εγγραφών

Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 08 Απρίλιος 2024

Ενόψει των ηλεκτονικών εγγραφών που θα πραγματοποιηθούν αργότερα, πρέπει μέχρι τις 22/4/2024  και οι δύο γονείς να συμπληρώσουν  τις υπεύθυνες δηλώσεις που επισυνάπτονται παρακάτω και να τις προσκομίσουν στο σχολείο έντυπα με επικυρωμένο γνήσιο της υπογραφής μέσω ΚΕΠ ή να τις αποστείλουν ηλεκτρονικά στο email  του σχολείου μεσω του gov.gr

Σας επισυνάπτουμε τα κατάλληλα αρχεία προς ενημέρωσή σας

επιστολή προς τους γονείς

υπεύθυνη δήλωση γονέα Α

υπεύθυνη δήλωση γονέα Β

ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΑΦΗΓΟΥΝΤΑΙ… ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ 8ου ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ ΣΕ ΡΟΛΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ…

Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 03 Απρίλιος 2024

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα των Γενικών Αρχείων του Κράτους (ΓΑΚ) Λάρισας «Οι πηγές αφηγούνται… Η μαθητική ζωή την περίοδο της δικτατορίας των συνταγματαρχών: ντύσιμο και εμφάνιση των μαθητών και εκπαιδευτικών» είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, οι μαθητές και μαθήτριες της Α’ τάξης  του 8ου Γενικού λυκείου Λάρισας

Το πρόγραμμα, το οποίο οργανώθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος  της Νεοελληνικής Γλώσσας, υλοποιήθηκε από την κα Βλάχου Βασιλική (ΓΑΚ Λάρισας, βιβλιοθηκονόμο – μουσειολόγο) και την Παπανικολάου Ελένη (ΓΑΚ Λάρισας, εκπαιδευτικό), τις οποίες ο Διευθυντής αλλά και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών ευχαριστούν θερμά.

Η σημασία του αρχειακού υλικού για την ιστορική έρευνα, η διάκριση των πηγών σε πρωτογενείς και δευτερογενείς και μια ιστορική αναδρομή στην εξέλιξη της σχολικής ενδυμασίας από τη δημιουργία του ελληνικού κράτους μέχρι και σήμερα εισήγαγαν τις μαθήτριες και τους μαθητές μας στο απαιτητικό αλλά και γοητευτικό έργο του ιστορικού, αλλά ταυτόχρονα τους επέτρεψαν να αντιληφθούν τη σημασία της ενδυμασίας και της μόδας, όπως αυτή καθορίζεται μέσα από το πολιτικό και κοινωνικό πλαίσιο της εποχής.

Με άξονα την έννοια του ιστορικού ερωτήματος, μυήθηκαν στη μεθοδολογία αξιοποίησης των αρχειακών πηγών, μελετώντας γραπτά τεκμήρια από την περίοδο της δικτατορίας, ελέγχοντας την αξιοπιστία τους, αντλώντας πληροφορίες και καταλήγοντας σε συμπεράσματα.

Τη δράση συντόνισαν οι φιλόλογοι του σχολείου μας  κ. Γιαννακού Λαμπρινή  και Παπαπολυζοπούλου Ελένη

arx

Η αποκριάτικη παράσταση του σχολείου μας!!!!

Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 28 Μάρτιος 2024

apokries

ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΡΑΓΝΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Για μια ακόμη χρονιά πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η αποκριάτικη γιορτή του Σχολείου μας. Με την καθοδήγηση και τη συνεχή στήριξη της φιλολόγου του σχολείου μας κ. Τρακάλα Μαγδαληνής, οι μαθητές που συμμετείχαν είχαν την ευκαιρία να ξεδιπλώσουν τα ταλέντα τους, να αναδείξουν τις ικανότητες τους στο θέατρο, το χορό και το τραγούδι και να σκορπίσουν στιγμές γέλιου, χαράς και αυθεντικής ψυχαγωγίας στους μαθητές και του καθηγητές του σχολείου που είχαν την τύχη να τους παρακολουθήσουν. Παράλληλα, μέσα από τη μίμηση των καθηγητών του σχολείου μας (έγινε ύστερα από την συγκατάθεση όλων ανεξαιρέτως και χωρίς την παραμικρή διάθεση μείωσης της προσωπικότητας τους) δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να προβάλλουν με μοναδικό, αυθόρμητο, εύθυμο  και πηγαίο τρόπο την δικιά τους οπτική γωνία για όσα εκτυλίσσονται στη σχολική τους καθημερινότητα. Η κατάθεση ψυχής που έγινε από τους μαθητές μας και η αναγνώριση της προσπάθειας τους από τους καθηγητές τους-από τους οποίους δέχθηκαν ένα ζεστό χειροκρότημα και θερμά συγχαρητήρια-συνέτεινε στην περαιτέρω σύσφιξη των μεταξύ τους σχέσεων που αποτελεί άλλωστε στρατηγικό στόχο του σχολείου μας.

Δράση σε θέματα έμφυλης βίας και υγιών σχέσεων, διακρίσεων και ισότητας των φύλων.

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 01 Μάρτιος 2024

kethi

Το 8ο Λύκειο Λάρισας πραγματοποίησε σε συνεργασία με το Κέντρο Ερευνών για
Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ) εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενημέρωσης και
ευαισθητοποίησης των μαθητών και μαθητριών του πάνω σε θέματα έμφυλης βίας
και υγιών σχέσεων, διακρίσεων και ισότητας των φύλων. Η δράση υλοποιήθηκε την
Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2023 στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής
γλώσσας με πρωτοβουλία της φιλολόγου κ. Παπαπολυζοπούλου Ελένης.
Η επιστημονική συνεργάτιδα του Κέντρου κ. Παπαδοπούλου Θεοφανία με
πληρότητα, αρτιότητα και σαφήνεια παρουσίασε στο τμήμα Β2 του σχολείου θέματα
που άπτονται της έμφυλης βίας, εστιάζοντας στα σημάδια, τις μορφές, τους μύθους
που την υποθάλπουν και την ευνοούν, τις αιτίες και τους τρόπους εκδήλωσής της,
ώστε να είναι αναγνωρίσιμη, στοχεύοντας στην ενδυνάμωση των μαθητών και
μαθητριών, έτσι ώστε να καλλιεργήσουν μια κουλτούρα σεβασμού μέσα από την
οπτική του φύλου, να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν τις αποδεκτές ή όχι
συμπεριφορές αλλά και να ζητούν υποστήριξη, όποτε αυτό είναι απαραίτητο.
Το ενδιαφέρον και η ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών υπήρξαν
αμείωτα από την αρχή μέχρι το τέλος, με εξαιρετική προσοχή ,προσήλωση, άψογη
συμπεριφορά , στοχευμένες και πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και με πολύ γόνιμη
ανατροφοδότηση.