Πόσο καλά γνωρίζεις την Ευρωπαϊκή Ένωση;

Κατηγορία: Εκπαιδευτικές
Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 05 Μάιος 2019

eeflag1

Το 8ο Λύκειο Λάρισας έχει  από φέτος ανακηρυχθεί σχολείο-πρέσβυς της Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Στην προσπάθεια του να προωθήσει τις ευρωπαικές αρχές και τα ιδεώδη της δημοκρατίας, της πολυφωνίας και της ανεκτικότητας σχεδιάζει και υλοποιεί ποικίλες δράσεις που συνδέονται με την προσπάθεια αυτή. Μία από τις φετινές μας δράσεις είναι και η σύνταξη ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου που θα απαντηθεί από όλους τους μαθητές του σχολείου μας. Σκόπος μας είναι να διαγνώσουμε τις ελλείψεις των μαθητών μας, πάνω σε βασικά θέματα που άπτονται της ΕΕ, έτσι ώστε να σχεδιάσουμε νέες δράσεις.

Πατήστε εδώ για να μεταβείτε στο ερωτηματολόγιο το οποίο επιμελήθηκαν οι μαθητές της Β΄Τάξης του Σχολείου μας: Πλιούτσιας Κων/νος, Κουτελίδας Λάμπρος και Δαμασουλιώτης Γιάννης, τους οποίους και εςυχαριστούμε πολύ. Μπορείτε επίσης να κοινοποιήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο ώστε να απαντηθεί από όσο μεγαλύτερο δείγμα μαθητών γίνεται. Τα δεδομένα που θα συλλεχθούν θα μας επιφέρουν χρήσιμα αποτελέσματα τα οποία και θα κοινοποιηθούν μέσα από την ιστοσελίδα του Σχολείου μας.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές:

Κουλουράς Γεώργιος

Καρδά Ισιδώρα

Σάκκας Ιωάννης

To 8o Γενικό Λύκειο Λάρισας συμμετέχει στο Athens EU Model Junior 2018

Κατηγορία: Εκπαιδευτικές
Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 25 Ιούνιος 2018

To 8o Γενικό Λύκειο Λάρισας συμμετέχει με 4 μαθητές στο Athens EU Model Junior 2018 "ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ"

Το Athens EU Model Junior είναι μια διήμερη προσομοίωση δύο οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του Συμβουλίου Υπουργών Εξωτερικών Υποθέσεων με θέμα την προσφυγική κρίση.

3η Προσομοίωση οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης Athens EU Model Junior
Το 8ο Γενικό Λύκειο Λάρισας βρίσκεται μεταξύ των 25 που επελέγησαν πανελλαδικά, για να συμμετάσχουν στο Athens EU Model Junior 2018 που διοργανώνεται από το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ σε συνεργασία με το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής ενοποίησης και Πολιτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ). Ουσιαστικά, οι μαθητές του σχολείου μας θα συμμετάσχουν - από κοινού με συνομηλίκους  τους - σε μια αναπαράσταση των εργασιών των δύο οργάνων. Οι συνολικά 100 μαθητές θα υποδυθούν το ρόλο αξιωματούχων της Ένωσης (Επιτρόπων) ή Υπουργών των Εξωτερικών των κρατών-μελών ή άλλους ρόλους, συμβούλων των Υπουργών Εξωτερικών, αντιπροέδρων, δημοσιογράφων, και άλλων φορέων που εμπλέκονται στην προσφυγική κρίση, όπως η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR) και μη κυβερνητικές οργανώσεις (Γιατροί χωρίς Σύνορα, Διεθνής Αμνηστία, Διεθνής Ερυθρός Σταυρός, κ.ά). Κάθε σχολείο συμμετέχει με έναν (1) υπεύθυνο καθηγητή και τέσσερις (4) μαθητές που θα αναλάβουν τους προαναφερθέντες ρόλους. Η συνεδρίαση των οργάνων της EE κατευθύνεται από ομάδα συντονιστών που ορίζεται από τους διοργανωτές και αναλαμβάνει όλες τις εργασίες που απαιτούνται για την προετοιμασία και την πραγματοποίηση της προσομοίωσης. Για τις ανάγκες της καλύτερης οργάνωσης της προσομοίωσης πραγματοποιήθηκε ήδη, την Παρασκευή, 22 Ιουνίου στην Αθήνα, μια πρώτη ενημερωτική συνάντηση των καθηγητών των 25 σχολείων που έχουν επιλεγεί. Στη συνάντηση αυτή το σχολείο εκπροσώπησε ο φιλόλογος, καθηγητής του σχολείου μας, Κουλουράς Γιώργος. Η προσομοίωση θα πραγματοποιηθεί από τις 29 Νοεμβρίου έως την 1η Δεκεμβρίου 2018 στην Αθήνα. Η σημασία της προσομοίωσης για τους μαθητές είναι τεράστια, καθώς οι μαθητές κερδίζουν:
γνώσεις σχετικά? με τα ευρωπαϊκά ζητήματα
• γνώσεις σχετικά? με τις διεθνείς σχέσεις και τη λειτουργία της ΕΕ
• ένα μάθημα δημοκρατίας.
Επίσης, οι μαθητές έχουν την ευκαιρία:
να κάνουν έρευνα
• να δράσουν εκτός του στενού σχολικού πεδίου
• να βελτιώσουν τις ρητορικές τους ικανότητες
• να συναναστραφούν με συνομήλικους τους
Τον Σεπτέμβριο θα γίνει η τελική επιλογή των μαθητών που θα μας εκπροσωπήσουν στην προσομοίωση. Όσοι ενδιαφέρονται πραγματικά να ζήσουν αυτή την μοναδική εμπειρία μπορούν από τώρα να στρέψουν το ενδιαφέρον τους πάνω στο ζήτημα της αντιμετώπισης του μεταναστευτικού και προσφυγικού προβλήματος από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ!!