Επίσκεψη στην 110 Πτέρυγα Μάχης

Κατηγορία: Σχολικές επισκέψεις
Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 06 Νοέμβριος 2017

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Δευτέρα 6-11-2017 επίσκεψη του Σχολείου μας στην 110 Π.Μ. επί τη ευκαιρία του εορτασμού της Αεροπορίας (6 έως 9 Νοεμβρίου). 30 μαθητές/τριες της Γ' Λυκείου των Ομάδων Προσανατολισμού Θετικής και Οικονομίας & Πληροφορικής με τη συνοδεία των συνοδών καθηγητών Καρατζιώτσικα Βάσω, Γιαννακό Παναγιώτη και Νίκο Πέτρου μετέβησαν στο αεροδρόμιο όπου στην αρχή παρακολούθησαν στην αίθουσα προβολών μια παρουσίαση της Αεροπορίας στα πλαίσια του Σχολικού Προσανατολισμού. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να «ταξιδέψουν» στο χρόνο κάνοντας μια ιστορική αναδρομή και βλέποντας την εξέλιξη του αεροπλάνου τόσο σαν πτητική αλλά και σαν πολεμική μηχανή.

2017 11 06 09.03.56.

2017 11 06 09.15.50

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για τα προγράμματα σπουδών των Σχολών Αεροπορίας για τις οποίες ενημερώθηκαν τόσο για τις επιλογές των υποψηφίων όσο και για την εξέλιξη των Στελεχών της Αεροπορίας.

Κατόπιν μέσα σε ένα τεράστιο «toll» (μεγάλο υπόστεγο) υπήρχαν εκθέματα σε κινητήρες αεροσκαφών, βόμβες, οπλικά συστήματα, πολυβόλα, αξεσουάρ καμπίνας αεροπλάνου, αξεσουάρ πιλότου καθώς και πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

2017 11 06 10.37.39

2017 11 06 10.38.00

Τέλος ακολούθησε η βόλτα στην πίστα του αεροδρομίου στην οποία υπήρχαν σαν εκθέματα πραγματικά αεροσκάφη και διάφορα οπλικά αμυντικά συστήματα.

2017 11 06 10.38.09

2017 11 06 10.47.17

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε στην παρακάτω εικόνα.

haf

Επίσκεψη στην Αεροπορία (110 Π.Μ.)

Κατηγορία: Σχολικές επισκέψεις
Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 06 Νοέμβριος 2014

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 6-11-2014 επίσκεψη του Σχολείου μας στην 110 Π.Μ. επί τη ευκαιρία του εορτασμού της Αεροπορίας (6 έως 9 Νοεμβρίου 2014). Αντιπροσωπεία 15 μαθητών και μαθητριών με τη συνοδεία των συνοδών καθηγητών Μελετιάδου Όλγα και Νίκο Πέτρου μετέβησαν στο αεροδρόμιο όπου στην αρχή παρακολούθησαν στην αίθουσα προβολών μια παρουσίαση της Αεροπορίας στα πλαίσια του Σχολικού Προσανατολισμού. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να «ταξιδέψουν» στο χρόνο κάνοντας μια ιστορική αναδρομή και βλέποντας την εξέλιξη του αεροπλάνου τόσο σαν πτητική αλλά και σαν πολεμική μηχανή.

Στη συνέχεια ενημερώθηκαν για τα προγράμματα σπουδών των Σχολών:

1. Ικάρων
  2. ΣΤΥΑ
  3. ΣΥΔ
  4. ΣΙΡ

Για τις παραπάνω Σχολές οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις επιλογές των υποψηφίων καθώς και για την εξέλιξη των Στελεχών της Αεροπορίας.

Κατόπιν ακολούθησε η βόλτα στην πίστα του αεροδρομίου στην οποία υπήρχαν σαν εκθέματα πραγματικά αεροσκάφη και διάφορα οπλικά αμυντικά συστήματα. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ανέβουν στην καμπίνα ενός αεροπλάνου και να ρωτήσουν ότι ήθελαν τους πιλότους.

Τέλος μέσα σε ένα τεράστιο «toll» (μεγάλο υπόστεγο) υπήρχαν εκθέματα σε κινητήρες αεροσκαφών, βόμβες, οπλικά συστήματα, πολυβόλα, αξεσουάρ καμπίνας αεροπλάνου, αξεσουάρ πιλότου καθώς και πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Όλο το πλούσιο φωτογραφικό υλικό στο Σχολικό μας άλμπουμ