Κατηγορία: Βιβλιοθήκη
Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 13 Οκτώβριος 2014

Η Βιβλιοθήκη του Σχολείου μας επεκτείνεται σε ένα μεγάλο χώρο στο Ισόγειο του Σχολείου μας. Η βιβλιοθήκη λειτουργεί σε δικό της αυτόνομο χώρο ε πλήρη εξοπλισμό (θέρμανση, Η/Υ, προβολικό σύστημα) διαθέτει πάνω από 5000 εγγραφές βιβλίων και πολυμεσικών εφαρμογών, ανανεώνεται διαρκώς και λειτουργεί και ως δανειστική βιβλιοθήκη για τους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς. Δημιουργήθηκε το 2005 και λειτουργεί κατά τη διάρκεια του ωρολόγιου προγράμματος του Σχολείου. Υπάρχει χειρόγραφη καταγραφή καθώς και ηλεκτρονική καταγραφή των βιβλίων.

Τέλος Σχεδιάζεται να λειτουργήσει η βιβλιοθήκη και διαδικτυακά: Μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα του Σχολείου θα μπορεί να πραγματοποιείται ο δανεισμός των βιβλίων. Επίσης θα γίνει προσπάθεια να συμμετάσχει η βιβλιοθήκη μας σε ένα δίκτυο βιβλιοθηκών ώστε να εμπλουτίζεται το κάθε βιβλίο με πληροφορίες/φωτογραφίες ώστε όλοι να βλέπουμε το βιβλίο “ζωντανά” και με την κάθε του λεπτομέρεια.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Αποστόλου Αντώνιος ΠΕ01