Βιωματική δράση σε συνεργασία με τον ξενώνα φιλοξενίας γυναικών του Δ. Λαρισαίων

Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 16 Φεβρουάριος 2023

Το 8ο Γενικό Λύκειο Λάρισας σε συνεργασία με την κοινωνική λειτουργό του σχολείου, Καρασίμου Δέσποινα και με τον Ξενώνα φιλοξενίας γυναικών θυμάτων βίας ή και πολλαπλών διακρίσεων του Δήμου Λαρισαίων, με τη συμμετοχή της κοινωνικής λειτουργού Τερζενίδου Αθηνάς, της παιδοψυχολόγου Κυρίτση Ναυσικάς και της ψυχολόγου Ζυγοροδήμου Φανής του ξενώνα διοργάνωσαν μια ενημερωτική δράση. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στις 7 και στις 14 Φεβρουαρίου 2023 μέσω ενημερωτικών και βιωματικών δράσεων με τη συμμετοχή μαθητών/τριών του Σχολείου, αναφορικά με το έργο που πραγματοποιεί ο ξενώνας και επεξεργάστηκαν θέματα σχετικά με την ισότητα των φύλων και της έμφυλης βιας με σκοπό την ευαισθητοποίηση της σχολικής μονάδας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία με τη συμμετοχή τους να εκφράσουν τις ανησυχίες και τις σκέψεις τους σε ένα πλαίσιο συζήτησης, αλλά και να καταγράψουν τα δικά τους μηνύματα υποστήριξης και ενδυνάμωσης στα άτομα που φιλοξενούνται στον ξενώνα.

Τέλος οι μαθητές/τριες στα πλαίσια του επαγγελματικού προσανατολισμού ενημερώθηκαν για τις επαγγελματικές προοπτικές των τριών παραπάνω ειδικοτήτων και έλαβαν αρκετές πληροφορίες για τις προοπτικές των συγκεκριμένων σπουδών.

167645943692520230207 122106

Η Διεύθυνση του 8ου ΓΕΛ Λάρισας ευχαριστεί τους οργανωτές της συγκεκριμένης δράσης και εύχεται να επαναληφθεί η συγκεκριμένη δράση και στο μέλλον.

2 μουσικά βίντεο για το προσφυγικό ζήτημα στα πλαίσια του προγράμματος "Βουλή των Εφήβων"

Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 01 Ιούνιος 2021

"Στα πλαίσια του προγράμματος "Βουλή των Εφήβων", στο οποίο συμμετείχε και φέτος το σχολείο μας, η ομάδα των υποψηφίων έφηβων βουλευτών φιλοτέχνησε δύο βίντεο τα οποία εξιστορούν με μοναδικό - εικαστικό τρόπο το ζήτημα των προσφύγων και τα μείζονα προβλήματα που ανακύπτουν από αυτό"

From fireside chats to key decision-maker: A history of the European Council

Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 10 Φεβρουάριος 2018

Όλοι οι μαθητές που θα συμμετάσχουν στη δράση της Πέμπτης παρακαλούνται θερμά να παρακολουθήσουν το video από το παρακάτω link για να έχουν μια καλύτερη εικόνα για τον τρόπο λειτουργίας της ΕΕ γενικά και του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου ειδικότερα. Για οποιαδήποτε απορία είμαι στη διάθεσή σας.

Κουλουράς Γεώργιος

EU Video

Παρέμβαση στο Σχολείο μας με θέμα την προφύλαξη από τον ιo HIV και το AIDS

Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 08 Φεβρουάριος 2018

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας παρέμβαση με θέματην προφύλαξη από τον ιό HIV και το AIDS, μέσω της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Λάρισας και του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με το «Κέντρο Ζωής».

Οι παρεμβάσεις αυτές πραγματοποιoύνται σε Λύκεια της ΔΔΕ Λάρισας, ανά τμήμα, και είναι διάρκειας 2 διδακτικών ωρών. Αφορούν τους μαθητές Β’ και Γ’ Λυκείου. Κύριοι στόχοι του εν λόγω προγράμματος είναι:

• η παροχή έγκυρης και προσαρμοσμένης στα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα πληροφόρησης σε σχέση με τη λοίμωξη HIV και το AIDS,
  • η προαγωγή της ασφαλούς σεξουαλικής συμπεριφοράς και η ενημέρωση σχετικά με τους τρόπους προφύλαξης από τον ιό HIV,
  • η εξάλειψη των αρνητικών στερεοτύπων και η καταπολέμηση του στίγματος γύρω από το HIV/AIDS, και η
  • διασύνδεση των σχολικών μονάδων με τους αντίστοιχους φορείς παροχής υπηρεσιών ιατρικής και ψυχοκοινωνικής υποστήριξης των ανθρώπων που ζουν με HIV/AIDS.

Πιο συγκεκριμένα, η ενημερωτική ομιλία περιελάμβανε διαδραστική παρουσίαση (προβολή διαφανειών) από το επιστημονικό προσωπικό του Κέντρου Ζωής, διανομή έντυπου ενημερωτικού υλικού και συζήτηση με τους μαθητές γύρω από συγκεκριμένους άξονες και ερωτήματα, όπως τι είναι ο HIV και το AIDS, ποιες θεραπευτικές δυνατότητες είναι διαθέσιμες στις μέρες μας, πώς μπορεί και πώς δεν μπορεί να μεταδοθεί ο HIV και ποιοι είναι οι κυριότεροι τρόποι προφύλαξης. Επιπλέον, θίγεται το θέμα των διακρίσεων και του στίγματος που συνοδεύει τους συνανθρώπους μας που ζουν με HIV/AIDS και αναφρά στα κυριότερα μέσα προφύλαξης από τον HIV και τα περισσότερα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστεί την κα Γιώτα Παρανού για την εύστοχη παρέμβασή της προς τους μαθητές του Σχολείου μας.

aids

aids1

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την παρουσίαση της παραπάνω παρέμβασης.

Όλες οι φωτογραφίες της ομιλίας στο Λεύκωμα του Σχολείου μας εδώ