Συμμετοχή του 8ου ΓΕΛ στην Ευρωπαϊκή Καμπάνια Ανακύκλωσης

Κατηγορία: Περιβαλλοντικά Προγράμματα
Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 18 Νοέμβριος 2022

Το Σχολείο μας συμμετέχει  στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τη Μείωση των Αποβλήτων (EWWR)  19-27/11/22  και συνεργασία με τη ΔΔΕ Ν. Λάρισας για την προώθηση ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ κλωστοϋφαντουργικών  προϊόντων.

Η δράση θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με τον Δήμο Λαρισαίων και τους λοιπούς Δήμους της  Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας που διαθέτουν δίκτυο Ανακύκλωσης  κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, καθώς και με τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ.

Παίρνουμε μέρος στη μεγαλύτερη Ευρωπαϊκή καμπάνια ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΡΟΥΧΩΝ & ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ

Συλλέγουμε τώρα ΡΟΥΧΑ & ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ στο σχολείο μας  Δευτέρα 21 – Παρασκευή 25/11/2022

anakyklosi

ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

1. Η δράση περιλαμβάνει τη συλλογή κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων στη σχολική μονάδα. Απευθύνεται στους μαθητές και μαθήτριες αλλά και στους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας. Θα πραγματοποιηθεί αποκλειστικά την εβδομάδα από Δευτέρα 21 Νοεμβρίου έως Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022 όπου θα ολοκληρωθεί η συγκέντρωσή τους.

2. Τα
είδη κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων που μπορούν να συγκεντρωθούν προς ανακύκλωση είναι τα εξής:
ρούχα, παπούτσια, ζώνες, λούτρινα παιχνίδια, τσάντες, κουρτίνες, μικρές κουβέρτες και λοιπά υφασμάτινα είδη μικρών διαστάσεων.
Θα πρέπει να είναι καθαρά, διπλωμένα και τοποθετημένα μέσα σε σακούλες που θα έχουν δεθεί. Τα παπούτσια επίσης θα πρέπει να βρίσκονται σε δεμένες σακούλες ώστε να μη διαχωριστούν τα ζευγάρια.

Δείτε και "κατεβάστε" το υποστηρικτικό υλικό της Δράσης

Απολογισμός Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων του 8ου ΓΕΛ

Κατηγορία: Περιβαλλοντικά Προγράμματα
Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 24 Μάιος 2015