Εξ' αποστάσεως εκπαίδευση - Οδηγίες

Κατηγορία: Νέα & ανακοινώσεις Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 21 Μάρτιος 2020

H Διεύθυνση του Σχολείου σας ενημερώνει για όσα σχετίζονται με την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση.

Οδηγίες εγγεγραμμένων μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ)

Για τη διευκόλυνση των γονέων/κηδεμόνων το Σχολείο δημιούργησε για όλους τους μαθητές/τριες λογαριασμό και σύμφωνα με τους όρους του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ).  Έχετε υπόψη σας ότι τα στοιχεία των λογαριασμών του ΠΣΔ (όνομα χρήστη + κωδικός) χρειάζονται ΜΟΝΟ στην περίπτωση που ένας εκπαιδευτικός του Σχολείου αναρτήσει υλικό σε ασύγχρονες πλατφόρμες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ) όπως το eclass και το e-me. Αν κάποιος εκπαιδευτικόα χρησιμοποιήσει τις συγκεκριμένες πλατφόρμες θα σας σταλούν οι αντίστοιχοι κωδικοί του μαθητή/τριας. Αν δεν υπάρξει χρήση από εκπαιδευτικό των παραπάνω υπηρεσιών οι κωδικοί δεν σας είναι χρήσιμοι για την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση (οπότε ΜΗΝ στέλνετε email στο Σχολείο ζητώντας τους. Θα σας δοθούν όταν ανοίξουν ξανά τα Σχολεία μέσω των παιδιών σας)

Όποιος γονέας/κηδεμόνας δεν συμφωνεί με την παραπάνω εγγραφή του παιδιού του, παρακαλούμε να μας το γνωστοποιήσει με email ώστε να γίνει η διαγραφή του από την πλατφόρμα.

Για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση δείτε το παρακάτω αρχείο (διαβάστε ή κατεβάστε το)

εναλλακτικά κάντε κλικ εδώ

Οδηγίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Για τις σύγχρονες πλατφόρμες όπως στο Webex που αφορά σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση και είναι η πλατφόρμα που προτείνει το Υπουργείο θα σας ειδοποιήσουμε με άλλη ανάρτηση.

Στον ιστότοπο του 8ου ΓΕΛ Λάρισας θα αναρτώνται ανακοινώσεις σχετικά με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση που θα αφορούν τους γονείς, τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου καθώς και το Ωρολόγιο Πρόγραμμα. Κάθε νέο άρθρο θα εμφανίζεται στην αρχική σελίδα του Σχολικού site και στην ενότητα "Τελευταία άρθρα" βιαβάζετε τα 10 τελευταία άρθρα. Ύπόψη σας ότι το Ωρολόγιο Πρόγραμμα θα ανανεώνεται συνεχώς γι αυτό θα είναι καλό να ανατρέχετε (μαθητές και γονείς/κηδεμόνες) στην ιστοσελίδα του Σχολείου για επικαιροποιημένη ενημέρωση.

Επιπρόσθετα και για καλύτερη ενημέρωσή σας, λειτουργεί και (προαιρετική) ομάδα στο Facebook με τίτλο: "8ο Γενικό Λύκειο Λάρισας" στην οποία κοινοποιούνται τα άρθρα της ιστοσελίδας ή και σύντομες ανακοινώσεις.

Η επικοινωνία για όλα τα παραπάνω καθώς και για τρέχοντα θέματα θα πραγματοποιείται μέσω email και σε αυτά που μας γνωστοποιήσατε και κατά περίπτωση με sms στα κινητά τηλέφωνα των μαθητών/τριών. Για όποιους δεν μας έχουν ακόμα γνωστοποιήσει το email τους παρακαλούνται να το κάνουν στους παρακάτω συνδέσμους:

(εναλλακτικός σύνδεσμος:)

Τέλος είναι θεμιτό να βοηθήσετε όσο μπορείτε να ενημερώσετε ή και να κοινοποιήσετε τις χρήσιμες ανακοινώσεις τόσο σε γονείς/κηδεμόνες όσο και σε μαθητές/τριες ώστε να συμμετάσχουν όσοι περισσότερο γίνεται στα εξ' αποστάσεως μαθήματα και στη γενικότερη ενημέρωση.

Η Διεύθυνση του Σχολείου

Η Ομάδα Υποστήριξης της εξ' αποστάσεως εκπαίδευση