Επανέναρξη λειτουργίας των σχολείων

Κατηγορία: Νέα & ανακοινώσεις Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 28 Ιανουάριος 2021

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Ενόψει της επανέναρξης της λειτουργίας των σχολείων τη Δευτέρα 1η Φεβρουαρίου 2021 (σχετική εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘ), σας ενημερώνουμε ότι ισχύει το ίδιο ωρολόγιο πρόγραμμα για τους μαθητές με το οποίο λειτουργούσαμε στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, με τη διαφορά ότι οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν στις 8:10 π.μ. Σας υπενθυμίζουμε ότι η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του Σχολείου. Σας γνωρίζουμε επίσης ότι στους μαθητές άνω των 16 ετών δίνεται η δυνατότητα διενέργειας δωρεάν ελέγχου COVID-19 . Οι μαθητές δηλώνουν εθελοντικά την πρόθεσή τους να εξεταστούν προληπτικά για κορωνοϊό, μέσω της ειδικής πλατφόρμας δωρεάν ελέγχου COVID-19 https://edu.testing.gov/gr/. Για την εν λόγω διαδικασία απαιτείται και η συναίνεση του γονέα, η οποία μπορεί να διασφαλίζεται με την παρουσία του γονέα ή με τη συμπλήρωση υπεύθυνης δήλωσης ότι το παιδί του επιθυμεί να συμμετάσχει στον έλεγχο COVID-19.

Θα ήθελα τέλος να σας ευχαριστήσω για τη συνεργασία σας όλο αυτό το διάστημα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και να σας ευχηθώ υγεία, δύναμη και καλή επιστροφή των παιδιών στο σχολείο.

Ιωαννίδης Δημήτριος

Φυσικός