Δράση εθελοντισμού: "Συλλογή μαλλιών για δημιουργία περουκών" για καρκινοπαθή παιδιά

Κατηγορία: Νέα & ανακοινώσεις Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 07 Δεκέμβριος 2023

drash mallia1

Το σχολείο μας είχε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει στους χώρους του την εθελοντική ομάδα του Γ.Λ Αγιάς. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διασχολικής μας συνεργασίας και με σκοπό την ευαισθητοποίηση ομάδας μαθητών του σχολείου μας σε θέματα εθελοντισμού και ιδιαίτερα στη δράση ΅Συλλογή μαλλιών για δημιουργία περουκών» για τα καρκινοπαθή παιδιά. Η δράση υλοποιήθηκε παρουσία του αναπληρωτή Δ/ντη Β/θμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, κ. Ζέρβα, ο οποίος αφού απήυθυνε σύντομο χαιρετισμό επεσήμανε την ανάγκη αλλά και την αξία πραγματοποίησης ανάλογων   δράσεων προς όφελος του κοινωνικού συνόλου. Στο τέλος της εκδήλωσης, η πρόεδρος του Συλλόγου Καρκινοπαθών Λάρισας κα. Καραβάνα παρουσίασε με βιωματικό τρόπο τόσο τις προσωπικές της εμπειρίες από τη μάχη κατά του καρκίνου όσο και την ικανοποίηση που λαμβάνει όλα αυτά τα χρόνια που δραστηριοποιείται ενεργά στο εθελοντικό κίνημα.

drash mallia2

drash_mallia5.jpg