ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ̈ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ” ΑΠΌ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Κατηγορία: Νέα & ανακοινώσεις Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 19 Φεβρουάριος 2024

sep copy

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Δικτύου για τα Δικαιώματα του Παιδιού με τίτλο «Επαγγελματικός προσανατολισμός» είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2024,μαθητές και μαθήτριες του Β1 του 8ου Γενικού λυκείου Λάρισας.
Το πρόγραμμα, το οποίο οργανώθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας,υλοποιήθηκε διαδικτυακά από τον κύριο Πάνο Χριστοδούλου, Γενικό Διευθυντή του Δικτύου για τα Δικαιώματα του Παιδιού. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ταυτότητα του Δικτύου, την οργάνωση και τη λειτουργία του, το σκοπό και τη δράση του.Έχει ως τώρα αναπτύξει πολλές δράσεις και πρωτοβουλίες μέσα και έξω από τα σχολεία, για να κάνει γνωστά τα δικαιώματα των παιδιών, να στηρίξει παιδιά που βρίσκονται σε δύσκολες συνθήκες και αντιμετωπίζουν κάθε είδους δυσκολίες. Είναι ένα δίκτυο αλληλεγγύης, που χρησιμοποιεί τη δύναμη της γνώσης και του πολιτισμού για να βελτιώσει την ποιότητα ζωής των παιδιών, να τους προσφέρει τη χαρά και τη δημιουργικότητα της ομαδικής προσπάθειας και πρωτοβουλίας.
Δόθηκε μεγάλη βαρύτητα στους επαγγελματίες που εμπλέκονται στο Δίκτυο και παρουσιάστηκαν διεξοδικά επαγγέλματα που σχετίζονται με την προάσπιση των δικαιωμάτων των παιδιών και των ανθρώπινων δικαιωμάτων εν γένει. Τα μέλη του άλλωστε είναι εκπαιδευτικοί, συγγραφείς παιδικών
βιβλίων, εικονογράφοι, πανεπιστημιακοί, δημοσιογράφοι, καλλιτέχνες και γενικότερα άνθρωποι που σέβονται τα δικαιώματα του παιδιού και είναι πρόθυμοι να κινητοποιηθούν για την προώθησή τους στη χώρα μας.
Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας συνειδητοποίησαν ότι έννοιες όπως αλληλεγγύη, συνεργασία,σύμπραξη, δικτύωση, εθελοντισμός, συλλογικότητα, κοινωνικοποίηση πρέπει να είναι κυρίαρχες στις ζωές μας και ότι μόνο η συλλογική ενεργοποίηση και η ευαισθητοποίηση όλων μας μπορεί να συμβάλει
αποφασιστικά στην προώθηση και την προάσπιση των δικαιωμάτων του παιδιού στην κοινωνία μας με στόχο να έχουμε ευτυχισμένα παιδιά.