ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 28 Μάρτιος 2024

giorth25

Στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η σχολική γιορτή για τον εορτασμό της επετείου της 25ης Μαρτίου. Η γιορτή οργανώθηκε από το φιλόλογο του σχολείου μας κ. Αποστόλου Αντώνιο και ομολογουμένως διακρίθηκε για την πρωτοτυπία της, αφού ανέδειξε την Επανάσταση μέσα από την οπτική γωνία του μεγαλύτερου ήρωα της, του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη. Τα κείμενα πλαισιώθηκαν με τον πιο άρτιο τρόπο από τραγούδια της σχολικής χορωδίας (με την ευγενική συμμετοχή του Μαθηματικού του σχολείου μας κ. Δάφου) που διηύθυνε με μαεστρία η μαθήτρια της Γ’ Λυκείου Βλαχοστέργιου Αθανασία. Στο τέλος, μαθητές και καθηγητές απόλαυσαν, από τη χορευτική ομάδα του Σχολείου (που συντόνισε ο γυμναστής κ. Γιαννακός Παναγιώτης), παραδοσιακούς χορούς από όλη την Ελλάδα. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του και ο εφημέριος του Ι.Ν Ζωοδόχου Πηγής, πατήρ Άνθιμος.