Άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού

Κατηγορία: Δράσεις - ενημερώσεις Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 15 Οκτώβριος 2014 Τελευταία ενημέρωση : Δευτέρα, 10 Νοέμβριος 2014 Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 15 Οκτώβριος 2014

Σήμερα 15/10/2014 διεξήχθη στο Σχολείο μας η άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση που υπάρξει σεισμός εν ώρα μαθήματος.  Εκπαιδευτικοί και μαθητές με το άκουσμα των κουδουνίσματος - σήμα ότι γίνεται σεισμός, και υπό την καθοδήγηση των Καθηγητών τους οδηγήθηκαν με ασφάλεια στον αύλειο χώρο του Σχολείου όπου και συγκεντρώθηκαν και μετρήθηκαν. Στην όλη διαδικασία έλαβαν μέρος αρκετές υπο-ομάδες εκπαιδευτικών υπεύθυνοι για: Πυρασφάλεια, χορήγηση Α' βοηθειών σε μικροτραυματισμούς, συγκέντρωση εγγράφων του Σχολείου καθώς και διευθέτηση δικτύων (νερού, ρεύματος, φυσικού αερίου).

Το αποτέλεσμα κρίθηκε ικανοποιητικό, αρκεί να μείνει πάντα ως άσκηση. Διαφορετικά, σε περίπτωση πραγματικού σεισμού, όλοι μας θα κληθούμε να τηρήσουμε με μεθοδικότητα όλα όσα κάναμε σήμερα στην πράξη.

Περισσότερες πληροφορίες στον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας