Σεμινάριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωγόνησης (ΚΑΡΠΑ)

Κατηγορία: Δράσεις - ενημερώσεις Δημιουργήθηκε : Τρίτη, 29 Νοέμβριος 2016 Τελευταία ενημέρωση : Τετάρτη, 30 Νοέμβριος 2016 Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 29 Νοέμβριος 2016

Το Σχολείο  μας, έχει αποδείξει ότι είναι "ανοιχτό" προς οποιαδήποτε ενημέρωση η οποία μπορεί να επιφέρει πολλαπλά κέρδη για τους μαθητές/τριες, κάνοντάς τους ενεργούς πολίτες. Στα πλαίσια του προγράμματος με θέμα: «Παρεμβάσεις στα Σχολεία με θέμα: «Kids save lives» διοργάνωσε μια σημαντική ημερίδα. Σε συνεργασία με τη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης και το Καρδιολογικό τμήμα του 404 ΓΝΣ  υλοποίησαν μια επιμόρφωση - επίδειξη σχετικά με την καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση την ασφαλή χρήση αυτής καθώς και τη χρήση ενός απινιδωτή.

karpa2

Το συντονισμό και την παιδαγωγική ευθύνη της δράσης είχε ο Δ/ντής του καρδιολογικού τμήματος του 404 ΓΣΝ, επίατρος, κ. Παρίσης Χαράλαμπος, με τη σημαντική βοήθεια του νοσηλευτή κ. Μπουλετή Αχιλλέα.

Την ημερίδα παρακολούθησε ολόκληρο το Σχολείο καθώς και οι Εκπαιδευτικοί. Στο τέλος της παρουσίασης ακολούθησε επίδειξη με τις κούκλες αλλά και τον απινιδωτή με τον οποίο εκπαιδεύτηκαν αρκετοί μαθητές/τριες.

η Διεύθυνση θέλει να ευχαριστήσει τους κ. Παρίση και Μπουλετή γι αυτή την αξιέπαινη προσπάθεια ενημέρωσης των μαθητών και αναμένει κι άλλες παρόμοιες διαλέξεις διαφόρων επιστημόνων.

karpa1karpa4karpa5karpa3karpa6karpa7karpa8karpa9karpa10karpa11karpa12karpa13karpa14karpa15karpa16karpa17karpa18karpa19