Το 8ο ΓΕΛ Λάρισας στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (ανανεωμένο)

Κατηγορία: Πολιτιστικά προγράμματα Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 01 Απρίλιος 2015

Για πρώτη φορά το Σχολείο μας θα συμμετάσχει στο ιδιαίτερο αυτό Φεστιβάλ Ψηφιακών Δημιουργιών, το οποίο διοργανώνεται ταυτόχρονα σε 14  πόλεις της χώρας μας! Το φεστιβάλ ανοίγει την αυλαία του την Παρασκευή 3 Απριλίου στις 12:00 και κλείνει το Σάββατο 4 Απριλίου στις 2 το μεσημέρι.

Το ενδιαφέρον τόσο των μαθητών, όσο και των συναδέλφων και των αντίστοιχων σχολικών μονάδων τους υπήρξε ζωηρό με αποτέλεσμα η συμμετοχή να είναι η μεγαλύτερη απ’ όλες τις πόλεις της Ελλάδας στις οποίες διεξάγεται το Φεστιβάλ.

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας Λάρισας περιλαμβάνει:

1. Παρουσιάσεις Ψηφιακών έργων μαθητών
  2. Παρουσιάσεις έργων μαθητών στο πλαίσιο Σχολικών Δραστηριοτήτων
  3. Εργαστήρια Εκπαιδευτικής Ρομποτικής
  4. Εργαστήριο αισθητήρων κίνησης με το Kinect
  5. Διαδραστικός πίνακας
  6. Έκθεση καλλιτεχνικών δημιουργιών με στοιχεία Η/Υ
  7. Γυναίκα και Θετικές Επιστήμες
  8. Εργαστήριο Αστρονομίας από το Δημοτικό Αστεροσκοπείο Λάρισας
  9. Ντουέτο κιθάρας
  10. Παρουσίαση θεατρικής παράστασης («Έχεις ώρα», του Βασίλη Παπαβασιλείου) από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου και του 8ου Γυμνασίου Λάρισας

Επιπλέον, την Παρασκευή 3 Απριλίου και ώρα 12:30 - 13:30 μ.μ., θα υπάρξει ταυτόχρονη σύνδεση με τις άλλες 13 πόλεις στις οποίες διεξάγεται το Φεστιβάλ, ώστε να γίνουν κάποιες κοινές παρουσιάσεις. Εκτός από τους συμμετέχοντες μαθητές καλούνται και όλοι οι υπόλοιποι μαθητές και εκπαιδευτικοί των σχολείων να επισκεφθούν τους χώρους του Φεστιβάλ και να παρακολουθήσουν τις εργασίες του.

Σε αυτό το διήμερο οι καθηγητές Πληροφορικής (και όχι μόνο) Σχολείων του Ν. Λάρισας θα επιδείξουν τις ικανότητες των μαθητών/τριών τους σε ένα θέμα που "τρέχουν" κατά τη διάρκεια του Σχολικού Έτους και προβάλουν το αποτέλεσμα.

Το Σχολείο μας θα επιδείξει την παρουσία μας στο "European School Radio" με τις 6 μέχρι τώρα εκπομπές μας αλλά και τα μελλοντικά σχέδια εκπομπών.

Το άρθρο θα ανανεωθεί με πλούσιο υλικό μετά την Παρασκευή, όταν θα υπάρξει υλικό από την παρουσία του 8ου ΓΕΛ στον χώρο του Μουσικού Γυμνασίου Λάρισας.

Υπενθυμίζουμε ότι για όσους θα ήθελαν να παρακολουθήσουν τις ψηφιακές δημιουργίες των παιδιών τους, η μετάβαση στο Μουσικό Γυμνάσιο μπορεί να γίνει με το Αστικό λεωφορείο Νο10 (με αφετηρία από την Κεντρική Πλατεία)

Ευχόμαστε ΟΛΟΨΥΧΑ στην ομάδα του Σχολείου μας που θα μας εκπροσωπήσει ΕΠΑΞΙΑ:

Κ Α Λ Η   Ε Π Ι Τ Υ Χ Ι Α !!!!!

Ομολογουμένως το Σχολείο μας και η ραδιοφωνική μας ομάδα κατάπληξαν τους παρευρισκόμενους με την άνεσή τους και το ωραίο περιεχόμενο της ιδιαίτερης έκθεσης των δημιουργιών τους! Κι αυτό γιατί ήταν η μοναδική ομάδα που ζωντάνεψε την αίθουσα με τους ήχους των ραδιοφωνικών τους εκπομπών αλλά και με την πρωτότυπη διανομή καλαίσθητου "διαφημιστικού" υλικού (flyers) με ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες. Τέλος θα ήταν παράλειψή μας να μην ευχαριστήσουμε τον καθηγητή του Σχολείου μας κ. Σάκκα Ιωάννη για την πολύτιμη υποστήριξή που μας έδωσε, τόσο για τη συνοδεία των μαθητών όσο και για τις εκπληκτικές του φωτογραφικές λήψεις στην όλη εκδήλωση!

Περισσότερες  στο Σχολικό μας άλμπουμ εδώ