Το 8ο ΓΕΛ Λάρισας στο European School Radio για 2η συνεχόμενη χρονιά!

Κατηγορία: Πολιτιστικά προγράμματα Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 16 Νοέμβριος 2015

Η ώρα έφτασε! Το European School Radio, πιστό στο ραντεβού με τα Σχολεία και τους εκκολαπτόμενους ραδιοφωνικούς παραγωγούς ξεκίνησε τη λειτουργία του. Ενταγμένο (από πέρυσι) κι επίσημα στα εγκεκριμένα Πολιτιστικά Προγράμματα του Υπουργείου με τα οποία μπορεί ένα Σχολείο να ασχοληθεί, ανανεωμένο, με νέες δυνατότητες και διάθεση ακόμα και για "ζωντανές" εκπομπές αναμένει τις συμμετοχές των Σχολείων όχι μόνο της Ελλάδας αλλά κι άλλων χωρών της Ε.Ε.

esrbanner

Το Σχολείο μας, έχοντας μια καλή συμμετοχή την προηγούμενη χρονιά δε θα μπορούσε, όχι μόνο να συνεχίσει και φέτος τις εκπομπές, αλλά και να εμπουτίσει τη ραδιοφωνική ομάδα νε νέα πρόσωπα, γεμάτα ζωντάνια και διάθεση!

Η ραδιοφωνική ομάδα του Σχολείου μας θα συνεχίσει με τον τίτλο "Larissa Riverside". Στόχος μας είναι να βγάζουμε στον "αέρα" μια εκπομπή κάθε μήνα, δίχως να αποκλείσουμε και το ενδεχόμενο δύο ραδιοφωνικών ομάδων με ξεχωριστά ονόματα και εκπομπές!

larissariverside

Αρχικά λοιπόν, το ραντεβού μας με το European School Radio και την "Larissa Riverside" είναι στις 17 Δεκεμβρίου 2015, ημέρα Πέμπτη στις 20:00 και για μια ώρα. Κάθε μία Πέμπτη λοιπόν κάθε μήνα θα έχουμε το ραντεβού μας!

Τι μπορούμε να κάνουμε όλοι εμείς; Τι άλλο, εκτός από το:

• να έχουμε "φρέσκιες" ιδέες για εκπομπές,
  • να βρίσκουμε τραγούδια (mp3),
  • να γράφουμε ωραία κείμενα τα οποία θα πλαισιώνουν τα τραγούδια,
  • να ηχογραφούμε το παραπάνω κείμενο,
  • να "μιξάρουμε" τα τραγούδια με τις ηχογραφήσεις,
  • να "ανεβάζουμε" την εκπομή στην ψηφιακή "πλατφόρμα" του ESR,
  • να δημιουργήσουμε καλαίσθητες αφίσες - προσκλήσεις της εκπομπής μας,
  • να διαφημίσουμε την εκπομπή μας μέσω social media προς όλους τους γνωστούς μας,
  • να στείλουμε newsletter προς όλα τα Σχολεία καθώς και στον τοπικό Τύπο (έντυπο & ηλεκτρονικό) και
  • Ακούμε την εκπομπή μας από το pc μας, το tablet, ακόμη και το κινητό μας!!!

Όλα τα παραπάνω βέβαια δε θα υλοποιηθούν από ένα άτομο αλλά από όλες τις υπο-ομάδες οι οποίες θα αναλάβουν από ένα κομμάτι!

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του European School Radio

Μπορείτε επίσης να ακούσετε τις περσινές εκπομπές του Σχολείου μας από τη μουσική μας δισκοθήκη