Γιορτή του Πολυτεχνείου 2015

Κατηγορία: Εορτές Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 17 Νοέμβριος 2015

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στην Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Σχολείου μας η γιορτή του Πολυτεχνείου.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές της γιορτής, κ Κουλουράς Γεώργιος και κ Κοέν Αβραάμ επισήμαναν κάποιες σκέψεις για το Πολυτεχνείο:

"Η εξέγερση του πολυτεχνείου άνοιξε το δρόμο της μεταπολίτευσης. Η γιορτή του πολυτεχνείου είναι πλέον γιορτή της δημοκρατίας. Ο όποιος εκφυλισμός εξαιτίας κομματικών ανταγωνισμών, της σημερινής στάσης ορισμένων πρωταγωνιστών δεν μπορεί να διαστρέψει το μήνυμα του.

Η επέτειος μπορεί χρόνο με το χρόνο να αποδυναμώνεται και ο τρόπος του εορτασμού της να γίνεται μουσειακός, μπορεί η επανάπαυση, η αδιαφορία, το ατομικό βόλεμα να τείνουν να κυριαρχήσουν κόντρα σε όσα 42 χρόνια πριν διαμόρφωσαν τη μεγάλη εκείνη στιγμή: ΤΗΝ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ, ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ.

Μπορεί να συμβαίνουν

όλα ή πολλά από αυτά. Όμως το βασικό μήνυμα που εκπέμπει η σημερινή επέτειος δε θα σβήσει ποτέ."

17N1

17N2

Πάντα να πολεμάς

και να αντιστέκεσαι κι ας μένεις μόνος

μονάχος έρημος γαλήνιος να πολεμάς……..

Ακολούθησαν τραγούδια από τη χορωδία του Σχολείου...

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και στον μαθητή του 12ου Γυμνασίου Γκισκάν Μπογντάν ο οποίος συνόδευσε την χορωδία με το αρμόνιό του!

Οι φωτογραφιές της εκδήλωσης βρίσκονται στο Σχολικό μας άλμπουμ

Τα βίντεο της χορωδίας μας μπορείτε να τα παρακολουθήσετε στο κανάλι του Σχολείου μας στο Youtube