ΔΡΑΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

Κατηγορία: Νέα & ανακοινώσεις Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 21 Απρίλιος 2024

Στο πλαίσιο των δράσεων επαγγελματικού προσανατολισμού που αναπτύσσει  το σχολείο μας πραγματοποιήθηκε επίσκεψη  τριμελούς αντιπροσωπείας από την Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού που εδρεύει στην Ν. Μηχανιώνα. Στόχος της δράσης ήταν η τόνωση του ενδιαφέροντος των μαθητών για την ανώτερη βαθμίδα της εκπαίδευσης στα ναυτιλιακά επαγγέλματα και η γνωριμία των μαθητών με τη δομή και τη λειτουργία των ΑΕΝ. Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν τον κομβικό ρόλο της ναυτιλίας για την ανάπτυξη της εθνικής οικονομίας και να θέσουν τις ερωτήσεις τους για τις σπουδές και για τις προοπτικές επαγγελματικής σταδιοδρομίας  των Πλοιάρχων και των Μηχανικών του εμπορικού ναυτικού.

sep