Ενημέρωση για την Ενδοσχολική βία από το "Χαμόγελο του παιδιού"

Κατηγορία: Δράσεις - ενημερώσεις Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 02 Μάρτιος 2016 Τελευταία ενημέρωση : Πέμπτη, 03 Μάρτιος 2016 Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 02 Μάρτιος 2016

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016 ενημέρωση - παρέμβαση από το "Χαμόγελο του παιδιού" με θέμα την ενδοσχολική βια από την ψυχολόγο κα Χατζή Βάσω.

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» αξιοποιώντας την 20-χρονη αδιάλειπτη εμπειρία του στο χώρο της ολόπλευρης προάσπισης των δικαιωμάτων του παιδιού και δίνοντας μεγάλη έμφαση στην πρόληψη-ευαισθητοποίηση αλλά και τη διαχείριση φαινομένων που σχετίζονται με το ευρύτερο θέμα της βίας κατά των παιδιών και ό,τι αυτό εμπεριέχει,  έχει συστήσει το Τμήμα Ενημέρωσης Παιδιών, Γονέων και Εκπαιδευτικών. Το Τμήμα αυτό είναι στελεχωμένο από μια εξειδικευμένη ομάδα 11 ψυχολόγων, η οποία πραγματοποιεί διαδραστικές βιωματικές δράσεις πρόληψης και ενημέρωσης σε σχολεία ανά την Ελλάδα σε μαθητές και μαθήτριες (α΄βάθμιας & β’βάθμιας εκπαίδευσης), εκπαιδευτικούς, γονείς και κηδεμόνες.

Τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται είναι:

Αφήγηση κοινωνικών Ιστοριών

Διαδραστικό Εκπαιδευτικό Εργαλείο http://www.onevibefilms.com/bullying/greek

Ημερολόγια Εκφοβισμού  https://www.youtube.com/watch?v=NkaLAY90H00

YOUSMILE: Εθελοντική δράση μαθητών και μαθητριών από "Το Χαμόγελο του Παιδιού"

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» λαμβάνοντας υπόψη ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες:

? ξέρουν καλύτερα την πραγματικότητα των συνομήλικων παιδιών τους

? έχουν ουσιαστικότερη επιρροή στην ομάδα συνομηλίκων τους

? ο λόγος τους είναι ισχυρότερος από τις συμβουλές των ενηλίκων

έχει θέσει στην διάθεση της εκπαιδευτικής και όχι μόνο κοινότητας την διαδραστική πλατφόρμα επικοινωνίαςYOUSMILEμέσα από την οποία οι μαθητές και οι μαθήτριες κάνουν την φωνή τους και τη γνώμη τους να ακουστεί δυνατά. Τα παιδιά δημιουργούν ομάδες και επεξεργάζονται με τη βοήθεια επιστημονικού προσωπικού διάφορα θέματα που τα απασχολούν στην καθημερινότητά τους και να υπερασπιστούν τα δικαιώματά τους μέσα από διάφορες εθελοντικές δράσεις. Ταυτόχρονα έχουν την δυνατότητα να καταγράψουν οπτικά και ακουστικά την γνώμη και δουλειά τους και να την προωθήσουν μέσα από τη συγκεκριμένη πλατφόρμα στον υπόλοιπο κόσμο.

Αποτελεί μια μοναδική προσπάθεια η οποία ενδυναμώνει τους μαθητές και τις μαθήτριες τόσο σε ατομικό επίπεδο όσο και στη διάθεση τους να υπερασπιστούν τα παιδιά που για κάποιον λόγο δεν μπορούν να το κάνουν μόνα τους.

hamogelo2hamogelo3hamogelo4hamogelo5hamogelo6hamogelo7smile

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος διδασκόντων του Σχολείου θα ήθελαν να ευχαριστήσουν και δημοσίως την κα Χατζή για την εξαίρετη παρουσίαση και ευελπιστούμε και σε μελλοντική συνεργασία μαζί της.