Επίσκεψη στο ΤΕΙ Θεσσαλίας (Τμ. Μηχανικών Πληροφορικής)

Κατηγορία: Δράσεις - ενημερώσεις Δημιουργήθηκε : Τρίτη, 07 Φεβρουάριος 2017 Τελευταία ενημέρωση : Τρίτη, 07 Φεβρουάριος 2017 Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 07 Φεβρουάριος 2017

Στα πλαίσια της διασύνδεσης των τελειόφοιτών μας με την τριτοβάθμια εκπαίδευση και τη γνωριμία τους με Τμήματα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσηςτης πόλης μας, οι τελευταίοι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το ΤΕΙ Θεσσαλίας. Συγκεκριμένα το Τμήμα Οικονομίας & Πληροφορικής του Σχολείου μας επισκέφτηκε σήμερα το ΤΕΙ Θεσσαλίας και πιο συγκεκριμένα το Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής Τ.Ε.

Εκεί μας υποδέχτηκε ο κος Χαϊκάλης Κωνσταντίνος, επίκουρος καθηγητής του Τμήματος στον τομέα των Δικτύων Η/Υ. Μας παρουσίασε τη δομή του Τμήματος, το πρόγραμμα σπουδών, τις δραστηριότητες των φοιτητών, την επαγγελματική σταδιοδρομία των αποφοίτων τους, τις υποχρεώσεις των φοιτητών αλλά και τις διασυνδέσεις του Τμήματος με ιδρύματα του εξωτερικού. Κατόπιν μας ξενάγησε στα εργαστήρια του Τμήματος, στις αίθουσες διδασκαλίας και στα Αμφιθέατρα της Σχολής.

Το ΤΕΙ Θεσσαλίας είναι ένα τεράστιο camp στο οποίο υπάρχουν πολλές Σχολές, πολλά Τμήματα, άρα και πολλά κτίρια. Δεν παραλείψαμε στο τέλος της ξενάγησης να νοιώσουμε για λίγο φοιτητές/τριες και να απολαύσουμε τη βόλτα και τον καφέ μας στο κυλικείο του ΤΕΙ!

Μαθητές και συνοδοί των μαθητών (κ. Πέτρου κι ο Διευθυντής κ. Τσιχουρίδης) θέλουν να ευχαριστήσουν θερμά τον κ. Χαϊκάλη για την εξαίρετη παρουσίαση του Τμήματός του και ανανεώνουν το ραντεβού τους για την επόμενη χρονιά με τους νέους υποψήφιους φοιτητές!

tei1

πηγαίνοντας στην αφετηρία των λεωφορείωνtei2

μια μικρή στάση

tei3