Άσκηση ετοιμότητας σεισμού στο Σχολείο μας

Κατηγορία: Δράσεις - ενημερώσεις Δημιουργήθηκε : Σάββατο, 14 Οκτώβριος 2017 Τελευταία ενημέρωση : Σάββατο, 14 Οκτώβριος 2017 Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 14 Οκτώβριος 2017

Σήμερα 13/10/2017 διεξήχθη στο Σχολείο μας η άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση που υπάρξει σεισμός εν ώρα μαθήματος.  Εκπαιδευτικοί και μαθητές με το άκουσμα των κουδουνίσματος - σήμα ότι γίνεται σεισμός, όλοι πήραν θέση κάτω από τα θρανία τους και αργότερα, υπό την καθοδήγηση των Καθηγητών τους οδηγήθηκαν με ασφάλεια στον αύλειο χώρο του Σχολείου όπου και συγκεντρώθηκαν και μετρήθηκαν. Στην όλη διαδικασία έλαβαν μέρος αρκετές υπο-ομάδες εκπαιδευτικών υπεύθυνοι για: πυρασφάλεια, βοήθεια σε μαθητές/τριες με κινητικά προβλήματα, χορήγηση Α' βοηθειών σε μικροτραυματισμούς, συγκέντρωση εγγράφων του Σχολείου καθώς και διευθέτηση δικτύων (νερού, ρεύματος, φυσικού αερίου).

Το αποτέλεσμα κρίθηκε ικανοποιητικό, αν και σε τέτοιου είδους ασκήσεις ετοιμότητας η προστιθέμενη αξία είναι οι βελτιώσεις τις οποίες ανακαλύπτουμε στον αρχικό σχεδιασμό.

seismos

Περισσότερες πληροφορίες στον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας