Παρέμβαση στο Σχολείο μας με θέμα την προφύλαξη από τον ιo HIV και το AIDS

Κατηγορία: Δράσεις - ενημερώσεις Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 08 Φεβρουάριος 2018 Τελευταία ενημέρωση : Παρασκευή, 09 Φεβρουάριος 2018 Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 08 Φεβρουάριος 2018

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας παρέμβαση με θέματην προφύλαξη από τον ιό HIV και το AIDS, μέσω της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Λάρισας και του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με το «Κέντρο Ζωής».

Οι παρεμβάσεις αυτές πραγματοποιoύνται σε Λύκεια της ΔΔΕ Λάρισας, ανά τμήμα, και είναι διάρκειας 2 διδακτικών ωρών. Αφορούν τους μαθητές Β’ και Γ’ Λυκείου. Κύριοι στόχοι του εν λόγω προγράμματος είναι:

• η παροχή έγκυρης και προσαρμοσμένης στα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα πληροφόρησης σε σχέση με τη λοίμωξη HIV και το AIDS,
  • η προαγωγή της ασφαλούς σεξουαλικής συμπεριφοράς και η ενημέρωση σχετικά με τους τρόπους προφύλαξης από τον ιό HIV,
  • η εξάλειψη των αρνητικών στερεοτύπων και η καταπολέμηση του στίγματος γύρω από το HIV/AIDS, και η
  • διασύνδεση των σχολικών μονάδων με τους αντίστοιχους φορείς παροχής υπηρεσιών ιατρικής και ψυχοκοινωνικής υποστήριξης των ανθρώπων που ζουν με HIV/AIDS.

Πιο συγκεκριμένα, η ενημερωτική ομιλία περιελάμβανε διαδραστική παρουσίαση (προβολή διαφανειών) από το επιστημονικό προσωπικό του Κέντρου Ζωής, διανομή έντυπου ενημερωτικού υλικού και συζήτηση με τους μαθητές γύρω από συγκεκριμένους άξονες και ερωτήματα, όπως τι είναι ο HIV και το AIDS, ποιες θεραπευτικές δυνατότητες είναι διαθέσιμες στις μέρες μας, πώς μπορεί και πώς δεν μπορεί να μεταδοθεί ο HIV και ποιοι είναι οι κυριότεροι τρόποι προφύλαξης. Επιπλέον, θίγεται το θέμα των διακρίσεων και του στίγματος που συνοδεύει τους συνανθρώπους μας που ζουν με HIV/AIDS και αναφρά στα κυριότερα μέσα προφύλαξης από τον HIV και τα περισσότερα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστεί την κα Γιώτα Παρανού για την εύστοχη παρέμβασή της προς τους μαθητές του Σχολείου μας.

aids

aids1

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την παρουσίαση της παραπάνω παρέμβασης.

Όλες οι φωτογραφίες της ομιλίας στο Λεύκωμα του Σχολείου μας εδώ