Η σχολική μας γιορτή για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Κατηγορία: Εορτές Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 17 Νοέμβριος 2023

polyt2

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στην Aίθουσα Eκδηλώσεων του σχολείου μας η σχολική γιορτή για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου του 1973. Την επιμέλεια της γιορτής είχε η φιλόλογος του σχολείου μας κ. Παπαπολυζοπούλου Ελένη και η παρουσίαση της έγινε από μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου μας.

Μέσα από βίντεο, ποιήματα, τραγούδια και χρονικά δόθηκαν στα παιδιά ερεθίσματα για να κατανοήσουν τη σημαντικότητα αυτού του γεγονότος για την πατρίδα μας και να εκτιμήσουν το αγαθό της ελευθερίας.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά της χορωδίας και της ορχήστρας που πλαισίωσαν τα κείμενα και τα ποιήματα της γιορτής αλλά και συνόδεψαν τον καθηγητή κο Δάφο Δημήτριο και τη μαθήτρια Βλαχοστέργιου Αθανασία που ερμήνευσαν τραγούδια του Πολυτεχνείου.

polyt1