Γιορτή τριών Ιεραρχών

Κατηγορία: Εορτές Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 30 Ιανουάριος 2021

treis ierarxes 708 1

Σήμερα, 30 Ιανουαρίου, είναι η γιορτή των γραμμάτων, είναι η ημέρα που γιορτάζουν οι δάσκαλοι και οι μαθητές, σε κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης.

Γιορτάζουμε τους τρεις μεγάλους Ιεράρχες, τον Μέγα Βασίλειο, τον Άγιο Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο.

Σύμφωνα και με τους τρεις μεγάλους Ιεράρχες, το πιο βασικό χαρακτηριστικό, η πιο σημαντική παιδαγωγική αρχή είναι το παράδειγμα του δασκάλου στην εφαρμογή όσων διδάσκει.

«Τον δε παιδεύοντα, ου διά ρημάτων μόνον, αλλά και  διά πραγμάτων παιδεύειν χρή», λέει ο Ιερός Χρυσόστομος.

Οι πράξεις του δασκάλου και το παράδειγμά του, όχι μόνον η διδασκαλία, είναι είναι αυτά που συντελούν στην παιδεία.

«Δει τον προεστώτα του λόγου τύπον προκείσθαι τοις πάσιν παντός καλού, κατορθούντα πρότερον α διδάσκει», μας λέει ο Μέγας Βασίλειος.

Εκείνος που διδάσκει, πρέπει να είναι παράδειγμα κάθε καλού για όλους και να εφαρμόζει πρώτος αυτά που διδάσκει.

«Μισώ διδάγμαθ’ οις ενάντιος βίος», αναφέρει ο Γρηγόριος ο Θεολόγος.

Μισώ τη διδασκαλία που είναι αντίθετη στη ζωή.

Χρόνια πολλά σε όλους τους μαθητές και σε όλους τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς!