Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Κατηγορία: Δράσεις - ενημερώσεις Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 06 Δεκέμβριος 2017 Τελευταία ενημέρωση : Παρασκευή, 08 Δεκέμβριος 2017 Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 08 Δεκέμβριος 2017

Μια σημαντική και πολύ ουσιαστική παρέμβαση πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 05 Δεκεμβρίου στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας για τα Άτομα με Αναπηρία, με τη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών του 8ου ΓΕΛ.

Την δράση ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης άνοιξε ο παιδοψυχίατρος του ΚΕΔΔΥ Λάρισας κ. Ζαγοριαννός ο οποίος εστίασε στην αλλαγή στάσεων και αντιλήψεων και στα οφέλη που οι ίδιοι μπορούμε να αποκομίσουμε από τη συναναστροφή με ΑΜΕΑ.amea1

Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσε η κατάθεση του προσωπικού βιώματος της ψυχολόγου του ΚΕΔΔΥ κ. Ραφαηλίας Μπάντελη που ξεπερνώντας τα εμπόδια και τις φυσικές δυσκολίες κατάφερε να πραγματοποιήσει το επαγγελματικό της όνειρο και να πετύχει τους στόχους της ζωής της.

amea2

Η απήχηση της προσέγγισης του θέματος από τους ομιλητές φάνηκε στην ανταπόκριση των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών στη συζήτηση με την οποία έκλεισε η εκδήλωση.

amea3

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Ζαγοριαννό και την κ. Μπάντελη για τον κόπο τους και το χρόνο που διέθεσαν.