Το "ξαδερφάκι" μας 12ο Γυμνάσιο Λάρισας στο Πάρκο των ευχών!!

Κατηγορία: Δράσεις - ενημερώσεις Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 10 Δεκέμβριος 2017 Τελευταία ενημέρωση : Κυριακή, 10 Δεκέμβριος 2017 Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 10 Δεκέμβριος 2017

Με φαντασμαγορικά πυροτεχνήματα φωτίστηκε ο ουρανός της Λάρισας το βράδυ του Σαββάτου, όπου εγκαινιάστηκε το Χριστουγεννιάτικο «Πάρκο των Ευχών». Χιλιάδες Λαρισαίοι και επισκέπτες από άλλες περιοχές της Ελλάδας κατέκλυσαν την κεντρική σκηνή του χριστουγεννιάτικου πάρκου, όπου ο δήμαρχος Λαρισαίων Απόστολος Καλογιάννης παρέδωσε το κλειδί του πάρκου στον Αϊ Βασίλη. Λίγα λεπτά μετά ακολούθησε συναυλία με τους Μύρωνα Στρατή και Μαλού διασκεδάζοντας τους επισκέπτες του πάρκου.

parkoefhon2

Η γιορτή της πόλης μας ξεκίνησε. Το πάρκο Αλκαζάρ μετατράπηκε σε ένα «παραμυθένιο χωρίο» γεμάτο με λαμπιόνια και χριστουγεννιάτικες μελωδίες, στο οποίο για ένα μήνα μικροί και μεγάλοι θα έχουν την ευκαιρία να διασκεδάσουν τις γιορτινές ημέρες των Χριστουγέννων.

parkoefhon4

Στο «Πάρκο των Ευχών» - έκτασης 64 στρεμμάτων - λειτουργούν 19 θεματικοί χώροι, όπως «το σπίτι του Άη-Βασίλη «η οικογένεια των χιονάνθρωπων», «η παραμυθοχώρα», «η μανιταροχώρα», «το ταχυδρομείο», «το εργαστήρι των ξωτικών», «το παιχνιδόκουτο» και πολλές άλλες, ενώ αναμφίβολα την παράσταση «κλέβει» το παγοδρόμιο που βρίσκεται πάνω στη λίμνη του πάρκου.

parkoefhon5

Καθ' όλη τη διάρκεια των γιορτών στο «Πάρκο των Ευχών» θα φιλοξενούνται διαδραστικά παιχνίδια, συναυλίες, θεατρικές παραστάσεις, κουκλοθέατρο και πολλές άλλες εκδηλώσεις εμπνευσμένες από το πνεύμα των Χριστουγέννων και όχι μόνο.

Το "ξαδερφάκι" μας 12ο Γυνάσιο Λάρισας

12gymn1

Το "ξαδερφάκι" μας 12ο Γυνάσιο Λάρισας σε συνεργασία με τον Δήμο Λαρισαίων απέκτησε ένα μόνιμο περίπτερο (το Νο 4) στο παραπάνω πάρκο, το οποίο στόλισε με εκατοντάδες χειροτεχνίες - δημιουργήματα των μαθητών του: χειροποίητες σοκολάτες, στολίδια, σπιτικά λικέρ, φάτνες, ονειροπαγίδες, δεντράκια, φωτάκια, χειροποίητα μπισκότα, κεράκια αρωματικά πουγκάκια σπιτικές μαρμελάδεςκαι ό,τι άλλο φαντάζει ανθρώπινος νους περιμένουν εσάς για να τα απολαύσετε στο γιορτινό σας σπίτι! Επισκεφθείτε το περίπτερο και δωρίστε στους αγαπημένους σας ανθρώπους ένα χειροποίητο δωράκι: Αγοράστε το σε πολύ ανταγωνιστική τιμή: δώστε με τον τρόπο σας χαρά στους μικρούς μαθητές και αν θέλετε... πάρτε τα ρέστα σας και ρίξτε τα στο κουτάκι του "χαμόγελου του παιδιού" για να δώσετε πολλαπλή χαρά τόσο στα μικρά παιδιά που τα έχουν ανάγκη όσο και στους μαθητές του 12ου Γυμνασίου οι οποίοι θα γεμίσουν αισιοδοξία και χαμόγελο!

Όλα τα παραπάνω θα παρέμεναν ανεφάρμοστες ιδέες αν δεν υπήρχαν τα "ξωτικά" τα οποία εργάζονται σκληρά όλο το χρόνο οργανώνοντας, δημιουργώντας και μεταφέροντας με τα σύγχρονα "έλκηθρά" τους τα δώρα. Εκτός λοιπόν από τους μαθητές/τριες του 12ου Γυμνασίου τα εύσημα πηγαίνουν και στους ακούραστους καθηγητές/τριες του Γυμνασίου!

Special Thanks στον Δημήτρη Καστανάρα, φίλο της σελίδας μας αλλά και επίσημο φωτογράφο του "πάρκου των ευχών" για τις υπέροχες φωτογραφικές λήψεις του που κοσμούν την πόλη μας!

12gymn10

12gymn8