Γιορτή Πολυτεχνείου 2016

Κατηγορία: Εορτές Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 17 Νοέμβριος 2016

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στην Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Σχολείου μας η γιορτή του Πολυτεχνείου.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια της γιορτής κα Τρακάλα Μαγδαληνή μέσα από τις αφηγήσεις και τα ποιήματα "πέρασε" στους μαθητές/τριες κάποιες σκέψεις για το Πολυτεχνείο:

"Η εξέγερση του πολυτεχνείου άνοιξε το δρόμο της μεταπολίτευσης. Η γιορτή του πολυτεχνείου είναι πλέον γιορτή της δημοκρατίας. Ο όποιος εκφυλισμός εξαιτίας κομματικών ανταγωνισμών, της σημερινής στάσης ορισμένων πρωταγωνιστών δεν μπορεί να διαστρέψει το μήνυμα του.

Η επέτειος μπορεί χρόνο με το χρόνο να αποδυναμώνεται και ο τρόπος του εορτασμού της να γίνεται μουσειακός, μπορεί η επανάπαυση, η αδιαφορία, το ατομικό βόλεμα να τείνουν να κυριαρχήσουν κόντρα σε όσα 42 χρόνια πριν διαμόρφωσαν τη μεγάλη εκείνη στιγμή:

ΤΗΝ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ,

ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ,

ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ.

Μπορεί να συμβαίνουν όλα ή πολλά από αυτά. Όμως το βασικό μήνυμα που εκπέμπει η σημερινή επέτειος δε θα σβήσει ποτέ."

Πάντα να πολεμάς

και να αντιστέκεσαι κι ας μένεις μόνος

μονάχος έρημος γαλήνιος να πολεμάς……..

programma2

Το πρόγραμμα του Σχολείου μας

programma1

Ακολούθησαν τραγούδια από τη χορωδία του Σχολείου μας την οποία συνόδευε στην κιθάρα ο μαθητής Οικονόμου Χρήστος και Πατρίκαλου Καλλιόπη στο αρμόνιο.

horodia1

horodia2

horodia3

horodia4

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην καλλιτέχνη του Σχολείου μας - Μαθηματικό κα Μπρούζα για την διεύθυνση της χορωδίας μας.

Οι φωτογραφιές της εκδήλωσης βρίσκονται στο Σχολικό μας άλμπουμ

Τα βίντεο της χορωδίας μας μπορείτε να τα παρακολουθήσετε στο κανάλι του Σχολείου μας στο Youtube